Viral Reklamlar

Viral Reklam Nedir ?

Viral reklam,reklam

Viral reklam,webt üzerinde büyük çoğunlukla video yapımı olarak, yorum, veya video paylaşım sitelerinde kullanıcıların ağızdan ağza yöntemi ile yaydıkları bu yüzden de viral yani virüse benzetilen kendi kendine yayılan yeni nesil bir reklam metodudur.

Viral reklamlar ikiye ayrılmaktadır: Gerçekten son kullanıcı tarafından çekilen reklamlar, reklamı yapılacak firmanın kendisi tarafından çektirilenler.

Viral Reklam Nasıl Yapılır ?

En çok video paylaşım siteleridir. Bununla birlikte twitter isimli sosyal paylaşım platformu da yapısı gereği viral reklam için çok etkili bir zemin olarak kullanılmaktadır. Twitter kurulum amacına baktığımız zaman twit atmak (cıvıldamak, dedikodu yapmak) zaten ağızdan ağıza yaymak anlamına da geliyor. Bunların dışında tüm sosyal paylaşım platformları yine viral reklamlar için uygun zeminlerdir.

Viral reklamlar firma veya kullanıcı tarafından kurgulanabilirBu örneği iki şekilde görebiliriz. Kullandığı ürün ile ilgili yaşadığı ilginç deneyimi paylaşan gönüllü kullanıcının oluşturduğu viral reklamlar ve firmaların kurguladığı izlemesi keyifli reklamlardan oluşur. Bazen kullanıcı tamamen tesadüf eseri viral reklamın oluşmasına da sebep olabilir. Bazı firmalar ise profesyonel ekiplere amatör kısa film çekip viral yapıda reklam oluşturmaları için para öder.

Viral reklam yapan en başarılı video örneği:

Youtube arama çubuğuna; “Aldatılan kız, Fulyanın İntikamı” yazdığınızda sevgilisinden intikam almak için eski eşyalarını gittigidiyor’da satan tepkili bir bayan görürsünüz. İşin aslı intikam değil gittigidiyor reklamı yapmaktır. En başarılı viral reklam örneklerinden biridir.

Viral reklama ek olarak ta PR çalışmaları mevcuttur.Mantık olarak aynı kapsam içinde yer alırlar.Fakat reklam verenin dışında kurgulanan bu metod aslında kişi ve kuruluşların adı geçmeden sadece sektöre yada olaya göre kurgulanır.Birkaç viral reklam örneği:..

BEGIN TYPING YOUR SEARCH ABOVE AND PRESS RETURN TO SEARCH. PRESS ESC TO CANCEL